ASKme

zeptej se mě na co chceš, já na co chci odpovím

Zeptej se mě na co chceš, já na co chci odpovím. V minulosti mě bavila možnost anonymního pokládání otázek prostředictvím webu ask.fm. Chodily mi tam zajímavé dotazy, které často sloužily jako inspirace pro články a podobně.

Bohužel, zmiňovaný web se proměnil k nepoužitelnosti. Proto mi nezbylo, než si udělat jeho vlastní, soukromou alternativu. To jsem ve skutečnosti udělal už dříve, napsal jsem ukázkovou aplikaci AskMe, abych předvedl možnosti technologie ASP.NET Core. Teď jsem tedy tuto ukázkovou aplikaci poněkud rozšířil a upravil a hodlám ji používat v ostrém provozu.

Můžete se mě zeptat na cokoliv, co vás zajímá, ať už jsou to témata technická, osobní nebo jakákoliv jiná. Pokud budu chtít, tak na ně odpovím. Anebo je třeba použiju jako inspiraci pro natočení videa pro svůj YouTube kanál Z-TECH.

(nezařazeno) Tharo

Ahoj, zajímal by mě tvůj názor na MS Azure AD ve srovnání s onprem. ActiveDirectory. Myslíš, že je to budoucnost která za pár let zcela vytlačí "klasická firemní ADčka"?

Vidím u něj celou řadu benefitů v čele s autopilotem, jen zatím mám pocit, že výrobci ostatního hardware s Azure zatím moc nepočítají.

Myslím že ano. Podobně jako s mail servery apod., kde lokální servery vytlačují online služby jako Microsoft 365 nebo Google Apps. On prem řešení budou postupně umírat, až na opravdové speciality. Ale bude to trvat velice dlouho.

(nezařazeno)

Nevíš proč skončil server divciny.com a jestli jeho obsah není nadále někde dostupný?

Nevím. Zkusil bych Internet Wayback Machine: http://web.archive.org/web/20230000000000*/www.divciny.com

(nezařazeno)

Slyším hlasy a tak používám analyzátor zvukového spektra. Jsem profesí zvukař, takže vím, že když slyším hlasy a na středních hodnotách spektometru nic není,tak je to halucinace. Nemůže se ovšem stát, že by halucinace ovlivnila i to, jak vidím spektrometr?

Na to se musíš ptát psychiatra a ne mne. Nevím, jak fungují halucinace...

Pokud je to problém smyslového vnímání, pak pochybuju, že by bylo možné synchronizovat sluchový vjem s vizuálním tak, abys na spektrometru viděl realisticky vypadající zobrazení hlasu.

Pokud je to problém vyhodnocení vjemů, tak se může stát, že cokoliv na obrazovce uvidíš, budeš chápat jako potvrzení té halucinace.

Rozhodně je to velice zajímavá otázka a pokud na ni získáš odpověď, budu moc rád když se se mnou o ni podělíš.

(nezařazeno) Velký Téčko

Mám tajný algoritmus (tm) a chci jeho výsledky zpřístupnit uživatelům svého webu. Jak to nejsnáze udělat, aby algoritmus nešel snadno vykrást? Počítám, že backend zveřejní API endpoint který sežere vstup a vrátí výstup, ale lze jej nějak ochránit proti tomu, že si někdo prostě zkopíruje můj front-end / klienta a prostě se mi na to napojí?

Pokud zpřístupníš jenom API, algoritmus jako takový nepůjde vykrást - uživatel dostane jenom výstup, bude to černá skříňka.

Pokud nechceš, aby se na to API někdo napojil svým vlastním klientem, je to jiná pohádka. Existují způsoby, jak to znepříjemnit (různá CAPTCHA a podobně), ale když to bude stát za to, obejít to jde vždycky. Takže nějaký rate limiting a/nebo volání toho API autentizovat a zpoplatnit, jako to dělá každá druhá služba.

BDSM a jiné úchylárny Master1234

Sice z trochu jiného soudku, ale proč vlastně skončila produkce Lupus Pictures? A nepřemýšlíš o jejím obnovení, protože aktuálně se už žádné kloudné filmy v tomto stylu netočí (myslím s nějakým tím příběhem)...

Protože nástup levných digitálních kamer (a později mobilů s kamerami) zabil téměř veškerou ne-mainstreamovou erotickou produkci. Běžný divák nechce kvalitu, chce si - jak říkal producent oněch filmů - vydrandit netopejra, k čemuž mu stačí obsah všech možných (porn|red|spank)(h|t)ubů. S radostí to z pozice výkonného producenta obnovím, pokud seženeš toho producenta - tedy prachy.

Technické

Jaký je váš názor na NodeJS?

Dovedu pochopit, že někdo jako akt zoufalství používá JavaScript na klientovi, protože mu konec konců dlouho nic jiného nezbývalo a Web Assembly dneska se nehodí na všechno. Že to někdo je ochoten používat na serveru, kde je celá řada příčetnějších alternativ, to je pro mne jedno z neodhalitelných tajemství všehomíra. Ale uznávám, že jsem silně zaujatý proti JavaScriptu ve všech jeho podobách.

(nezařazeno)

Pozeravas serialy, alebo citas knihy? Ak ano ake?

Na seriály (a filmy a obecně video jako médium) nemám trpělivost. Jsem je ochoten točit, ale ne se na ně dívat. Radši si čtu.

Poslední dočtená kniha se jmenuje Zřídla a je od české autorky Kristýny Sněgoňové, na kterou jsem četl nadšené recenze.

Pro pořádek, můžu ji vřele nedoporučit. Je to nedomyšlená Hlídka, která se - ze všech míst - odehrává v Brně. Trochu slibně to začíná, pak se to delší dobu neurčitě plácá odnikud nikam aby to milosrdně přestalo, aniž by to skončilo. Nedostatk ideje to nahrazuje rádoby avantgardní formou, kdy se bez zjevného smyslu a jakékoliv logiky mění jak osoba vypravěče, tak časová rovina, a v duchu nejlepších tradic současné české fantastiky zcela zbytečnými litry krve a popisy vyhřeznutých součástí anatomie, které by měly zůstat uvnitř.

Pravidelně tak jednou za dva roky dostanu ten nemoudrý nápad, že si přečtu nějakou současnou českou fantastiku a pak toho další dva roky lituju. Tohle byla poslední instance. Asi bych se radši měl nechat od někoho seřezat...

Technické Břeťa

Jaké je tvoje doporučení pro člověka, který se chce naučit pracovat s databázemi? Vybírat data, filtrovat, tvorba reportů. Nějaký must have kurz? Díky.

Bohužel, žádné doporučení nemám. Já jsem se jazyk SQL (a práce s databázemi pořád většinově znamená SQL) naučil z jakýchsi vysokoškolských skript před skoro čtvrt stoletím a jaké jsou současné zdroje vůbec netuším.

Technické

Jaká bude budoucnost sociálních sítí? Je decentralizovaný systém ta správná cesta? Může dlouhodobě přežít? Uvažuješ ty sám o přechodu na Mastodon, Nostr nebo někam jinam?

Decentralizované systémy mají jednu zásadní nevýhodu: jsou komplikované na nastavení a používání. Proto buďto konvergují ve fakticky centralizované systémy (jako je současný Internet) anebo upadají v zapomění a nepoužívání.

Decentralizované sociální sítě mají spoustu výhod, které jsou ovšem zcela irelevantní pro naprostou většinu uživatelů těchto sítí, proto mají naprosto nezajímavé počty uživatelů. Já beru sociální sítě především jako veřejnou reklamu pro svoje aktivity. Nedává smysl abych používal ty, které nepoužívá dostatečný počet lidí.

Jediné dvě sociální sítě které používám jsou Facebook a Twitter. Obě mi docela vyhovují a v tomto okamžiku nevidím důvod, abych to měnil. Samozřejmě se může stát, že v budoucnu vznikne něco lepšího, ale zatím nic takového na obzoru nevidím.

Technické Michal Kolesa

Očekáváš někdy zánik fyzických klávesnic u PC a jejich nahrazení hlasovým ovládáním, nebo něčím podobným?

Jak se to vezme. Pro konzumenty jsou klávesnice zbytečností už dneska a vystačí si s onscreen klávesnicí na displeji mobilu nebo tabletu. Pro tvůrce... Dokud bude nezbytné zadávat větší objemy dat, ještě nikdo nevymyslel nic lepšího než klávesnici. Možná až bude existovat nějaké přímé propojení do mozku, ale pochybuju že bych se toho dožil.

Strana 2 z 3, celkem 26 položek.